قیر دمیده و تاثیر آن بر ایزوگام

قیر دمیده و تاثیر آن بر ایزوگام

قیر دمیده و تاثیر آن بر ایزوگام

قیر دمیده و تاثیر آن بر ایزوگام

قیر ماده ی هیدروکربنی است که به رنگ های سیاه و قهوه ای تیره وجود دارد و در دمای محیط حالت جامد دارد اما با افزایش دما به حالت خمیری در می اید.قیر دمیده از اصلی ترین عناصر ایزوگام به شمار می رود که در مقایسه با ایزوگام پلیمری از کیفیت کم تر و عمر پایین تری برخوردار است . در این مقاله قصد داریم تا این ماده را به طور کامل با یکدیگر بررسی نماییم پس با ما در ادامه همراه باشید .

فرایند تولید قیر

از دمیدن هوای داغ به مازوت قیر دمیده ساخته می شود . در این فرایند هوای داغ با دمایی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد به محفظه مازون از طریق لوله های سوراخ دار دمیده می شود و اتم های هیدروژن موجود در مولکول های هیدروکربورها با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و عمل بسپارش اتفاق می افتد . قیر حاصل شده نسبت به قیر خالص درجه نفوذ کم تر و درجه نرمی بیشتری دارد و بر خلاف قیر خالص به تغییرات دما نیز حساسیت کم تری دارد .

کاربرد قیر دمیده

از قیر دمیده برای ساخت ورق های پوشش بام ، باتری ماشین و اندود کاری استفاده می شود و علامت اختصاری آن نیز R می باشد . به عنوان مثال R80/25 به معنای قیر  از نوع درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذی ۲۵ است .

ساخت ایزوگام

جالب است بدانید که برای ساخت ایزوگام  به مواد زیر احتیاج می باشد : قیر دمیده ، تیشو ، پلاستیک پشت لایه ایزوگام ، لاپه آلومینیوم ۱۴ الی ۱۶ میکرون و پودر تالک
برای تولید این نوع ایزوگام ابتدا مازوت وارد برج تقطیر شده و پس از انجام عمل بسپارش به قیر دمیده تبدیل می شود . البته باید توجه داشته باشید که قیر دمیده شده نیاز به افزوده شدن ماده ی دیگری ندارد و به طور مستقیم وارد دستگاه خط تولید ایزوگام می شود .