قیر گونی چیست و چه مزایا و معایبی دارد

قیر گونی چیست و چه مزایا و معایبی دارد

قیر گونی چیست و چه مزایا و معایبی دارد

قیر گونی

یکی از مرسوم ترین روش های عایق کردن در کشورمان استفاده از عایق قیر گونی است و اصلی ترین دلیل آن نیز در دسترس بودن این مواد و ارزان بودن آن در مقایسه با قیمت ایزوگام است . در این مقاله قصد داریم تا به طور کامل با عایق قیر و گونی اشنا شویم .

گونی مصرفی در این نوع عایق اغلب از سایر کشورها وارد می شود و در سه درجه به فروش می رسد . طبق آئین نامه مقرارت کشورمان مشخصات گونی مناسب باید شامل ویژگی هایی مانند نو بودن ، ریز باف بودن ، سالم بودن ، بدون آلودگی باشد و وزن هر متر مربع آن حدود ۳۸۰ گرم باشد . برای ساخت قیر مصرفی نیز از تقطیر نفت خام استفاده می شود که سه نوع قیر در ایران نیز عرضه می شود .

اول قیر جامد است که با علامت اختصاری A.C عرضه می شود و مستقیما از تقطیر نفت خام به وجود می اید .

دوم قیر هایی است که با هوا دادن به قیر های جامد تهیه می شود و زیرنوع های مختلفی را شامل می شود .

و در نهایت سومین مورد قیر جامد اکسید شده است که با علامت R عرضه می شود و انعطاف پذیری آن اصلی ترین ویژگی اش است و از طریق هوا دادن به قیرهای نرم ساخته می شود .

مزایای استفاده از قیر گونی

مطابق هر چیزی دیگر قیر گونی نیز مزایا و معایبی دارد . به طور کلی می توان گفت که قیر در برابر حرارت آسیب پذیر است و علاوه بر سوختن به شکل ذغال در می آید . هم چنین در برابر فشار و برخی حلال ها نیز اسیب پذیر است و عمر مفید آن نیز کم تر از ۱۰ سال است و آلودگی های محیط زیستی زیادی دارد . در مقابل قیمت آن در مقایسه با ایزوگام بسیار ارزان تر است .